İP KORUMA TESTİ

Mekanik veya elektrikli cihazların suya, toza veya dış darbelere karşı dayanıklılığını ölçmek için kullanılan derecelerdir. Bu dereceler Uluslararası Elektroteknik Komisyonu (IEC) tarafından yayınlanmıştır. Bu kodların bir diğer yayınlanma amacı ise pazarlanan ürünün hakkında daha ayrıntılı bilgi vermeyi amaçlamaktır.

IP testi gereksinimi, günümüzde kullanılan birçok ürün standardın, elektrik ekipmanları ve mahfazalarının toz ve suya karsı belli bir koruma derecesine sahip olmasını istemesi sebebiyle ortaya çıkmıştır. Daha çok ürünün kullanıldığı yere ve kullanım alanına göre  belirlenen bu koruma sınıflarının seviyeleri, IP testleri sonrasında verilen IP (international protection) kodu ile ifade edilmektedir. Ürünlerin kullanım yerine ve amacına uygun olarak üreticinin beyanı üzerine kontrolü yapılmakta ve ürünlere gerekli IP testi yapılarak istenilen koruma derecelerine uygun olup olmadığını belirlenmektedir.

IK DARBE KORUMA TESTLERİ

IK oranı, elektrik ekipman muahfazaları tarafından dış mekanik darbelere karşı sağlanan koruma derecelerini gösteren uluslararası bir sayısal sınıflandırmadır. Darbe koruması, köşeleri, kenarları, açık kirişleri ve hassas boruları korumak ve uyarmak için tasarlanmıştır. Hem ürüne zarar gelmesini önlemek hem de yaralanmaları önlemek için, birçok farklı endüstriyel ve ticari uygulamada IK darbe koruma oranı kullanılmaktadır.

Darbe koruması (IK) derecelendirme sistemi ile ilgili olarak elektrikli cihazlar için IEC 62262:2002 ve IEC 60068-2-75:1997 standartları yayınlanmıştır. Bu standartlarda, dış mekanik darbelere karşı muhafazalar tarafından sağlanan koruma dereceleri şu şekilde gösterilmektedir:

Satış Temsilcisi : +90 (553) 986 92 42

Tel                     : +90 216 393 55 61

E-Mail               : umit.aligul@ptctesting.com