LÜMEN TESTİ NEDİR

Lümen önemli bir değerdir. Bir kaynak tarafından yayılan toplam görünür ışık miktarının ifadesidir. Diğer tüm ölçümler lümene dayanmaktadır. Lümen ölçümü mum konseptinden kaynaklanmıştır. Çapı 0,60 metre olan bir kürenin ortasına bir mum yerleştirilsin. Bu kürenin ortasında 0,09 metre kare büyüklükte bir delik açılsın. Buradan geçen ışık, lümen olarak tanımlanmaktadır. Bu bir İngiliz ölçümüdür. Metrik sistem kullanılarak, bir lümen bir metrekare ya da bir lüks ile ölçülür. Daha yüksek bir lümen sayısı daha parlak ve daha yoğun bir ışığı ifade etmektedir. Daha düşük bir lümen sayısı ise daha düşük ve daha hafif bir aydınlatma sağlamaktadır.

Lümenlerin ölçülmesi için laboratuvar testleri gereklidir. Lambanın watt tüketimine göre ışık miktarını değerlendirmenin bir anlamı bulunmaktadır. 40 watt en azından 450 lümen, 60 watt 800 lümen, 100 watt ise 1600 lümen demektir.

Kısaca lümen bir ışık çıktısı değeridir. Lümen, bir kaynağın her yöne çıkardığı toplam ışık enerjisini ifade eder. Fizikte lümen, bir kaynaktan birim zamanda çıkan ışık miktarı olan ışık akısının birimi olarak tanımlanmaktadır. Lümen ışığı, watt gücü belirmektedir. Yakın zamana kadar aydınlatmada güç konusu ön planda olmuştur. Ancak LED teknolojisi ile birlikte, lümen değerleri katlanmıştır. Birkaç yıl önce 1 watt gücündeki bir LED 50 lümen ışık akısına sahipken, bugün 220 lümen seviyelerine çıkmıştır.

Satış Temsilcisi : +90 (553) 986 92 42

Tel                     : +90 216 393 55 61

E-Mail               : umit.aligul@ptctesting.com