SASO BELGESİ
 

Saso Belgesi (Saso Sertifikası) Suudi Arabistan’a ihracat yapan Türk ve yabancı firmaların ülkeye ürünlerinin sevki için Suudi Arabistan ülkesinin istediği belge Saso Sertifikası (Saso Certificate) olup, zorunlu bir belgedir.
Saso Sertifikası Suudi Arabistan Standard Organisation (SASO) adlı kuruluş Suudi Arabistan’la ilgili standartları hazırlamakta ve Suudi Arabistan’daki firmaların ithalatı sırasında gümrükte Saso Sertifikası ile standartlara uygunluğunun denetimini yapmaktadır.
Kısaca Türkiye Cumhuriyetindeki firmaların Suudi Arabistana yapacağı ihracatta Suudi Arabistan’daki firmaların yapacağı ithalatta gerekli olan belge Saso Sertifikasıdır.

 

SASO Belgesi; Suudi Arabistan Devletinin ülkelerine yapılacak ihracatlardan ihracatçı firmalardan talep ettikleri uygunluk belgesinin genel adıdır. Belge her ihracat sevkıyatı için ayrı ayrı düzenlenir .

Suudi Arabistan’a yapılacak bütün ihracatlar için uygunluk değerlendirmesi gerekmektedir. Bu değerlendirme sonrasında ihraç edilecek ürünlerin Suudi Arabistan Standartlarına uygun olduğuna dair bir sertifika hazırlanır. SASO Belgesi ya da SASO Sertifikası olarak bu belge zorunludur.

SASO ENERJİ LABEL

SASO 2902 VE 2870

SASO 2902 Led Modüller için SASO 2870 Duylu Aydınlatmalar için Suudi Arabistan gümrüğü tarafından istenilen test raporlarıdır. Normalde SASO 2902 testleri için her bir modelden 15 adet numune gerekmektedir. Bu 15 adet numune cihazımızda 2000h yani yaklaşık 3 ay kadar bir süre 55 derece , 85 derece ve 105 derece ömür testlerinin grafikleri çıktığından enerji performansı belirlenir. Her bir aydınlatma ürünleri için waat ve Lümen/Waat değeri üzerinden performans belirlenir . Test raporları 2 yıl enerji etiketleri her yıl düzenlenir.

SASO WATER LABEL

Model ve ürün aile grupları oluşturulduktan sonra SASO 2655 standartları her bir modele uygulanacak şekilde test işlemleri gerçekleştirilir.

SASO 2655 ve SASO 2656 standartları içerisindeki full testler labaratuvarımız tarafından yapıldıktan sonra yayınlanır.Özellikle ömür testleri Dünya'da bir ilk olarak tarafımızca gerçekleştirilir.Saudi Arabistan gümrüğü 2019 yılından itibaren SLS sistemi full testler yapılmadan etiket(EER) sistemine geçilmeyeceğini bildirmiştir.

Yapılacak olan tüm testlerin ana başlıkları şöyledir;

  •  Patlama Mukameti

  •  Bükülme Mukameti

  •  Diş Torku

  •  Musluk Mukameti

  •  Kol Emniyeti Testi

  •  Vana Açma-Kapama Testi

  •  Akış Kapasitesi Testi

  •  Ömür Testİ

  •  Aralıklı Şok Testi

Satış Temsilcisi : +90 (553) 986 92 42

Tel                     : +90 216 393 55 61

E-Mail               : umit.aligul@ptctesting.com